
Klient kancelarii oczyszczony z zarzutów.
Nasz klient, prezes zarządu dużej spółki handlowej, został oskarżony przez Urząd Skarbowy o świadome niewpłacanie kwot zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranych od wypłaconych wynagrodzeń pracowników. Urząd zarzucił, że klient naszej kancelarii celowe działanie w sposób mający na celu uniknięcie obowiązków podatkowych.
Po dokładnej analizie sprawy, nasi prawnicy złożyli wniosek o umorzenie postępowania karnego. Wskazali, że oskarżenie było nieuzasadnione, ponieważ nie zawierało wszystkich znamion czynu zabronionego. Organy skarbowe uznały automatycznie i bezrefleksyjnie, że samo opóźnienie w płatności zaliczek podatkowych wystarczy do oskarżenia o przestępstwo. Tymczasem nie przeanalizowano, czy nasz klient w okresie objętym zarzutami odpowiadał w imieniu płatnika za obliczanie, pobieranie i wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych a ponadto czy działał celowo lub godził się na niewywiązanie z obowiązku podatkowego.
Podkreśliliśmy, że odpowiedzialność karna różni się od podatkowej. W sprawach podatkowych płatnik może ponieść konsekwencje niezależnie od winy, natomiast w prawie karnym konieczne jest wykazanie świadomego działania lub zgody na naruszenie prawa.
Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia przyznał nam rację i umorzył postępowanie z powodu braku znamion przestępstwa.
Powiązane wpisy
Kiedy kontrola celno-skarbowa staje się postępowaniem karnym skarbowym? Gdzie kończy się audyt, a zaczyna śledztwo
Kiedy kontrola celno-skarbowa staje się postępowaniem karnym skarbowym? Gdzie kończy się audyt, a zaczyna śledztwoCzy kontrola celno-skarbowa może zająć konto bankowe? Jak wygląda zabezpieczenie majątku przez KAS
Czy kontrola celno-skarbowa może zająć konto bankowe? Jak wygląda zabezpieczenie majątku przez KASKontrola celno-skarbowa bez zapowiedzi – czy urząd musi Cię uprzedzić? Fakty i mity o wszczęciu kontroli KAS
Kontrola celno-skarbowa bez zapowiedzi – czy urząd musi Cię uprzedzić? Fakty i mity o wszczęciu kontroli KAS